Cover Photo: Lior Nordman
  כן לאהבה, לא לרבנות

  אני לא זוכרת את החתונה האחרונה שהלכתי אליה. אה, רגע, בעצם כן. אולם מושקע וגדול באמצע שום מקום ובלי נשמה, אינספור שולחנות סביבם ישבו אנשים נבוכים שלא קשורים אחד לשני, מוזיקה מפס קול אימתני שגרמה לי להתגעגע לקדיחות השכן וכן, הקטע המרדים הזה בו הלכנו לאכול משהו בצד: החופה. גם ככה בקושי ראינו את הזוג המתחתן שהיה נראה רע מרוב מאמץ להיראות יפה. בזוית העין זיהינו איזה רב שראינו לו את הגב ובגדול, תהיתי מי נהנה מכל זה חוץ מההורים הגאים של הזוג. כי אני הייתי גאה בעיקר בזה ששום דבר לא הפריד ביני לאפליקציית פייסבוק בגלקסי, לרגעים שגל הלך לשירותים. כמה חבל רק שאם לוחצים יפה "Home" לא מגיעים חזרה הביתה.

  לכל מי שפספס:מחר מתחיל היום, מה אני מציעה ב"מיס טומורו"

  מה שהכי טרגי חוץ מההוצאה המופרזת שמביאה את רובם להירשם כפושטי רגל זה שמדי יום אינספור זוגות עומדים מתחת לחופה שאמורה להיות הרגע הכי אינטימי בחייהם בלי טיפת אינטימיות. כשראיינתי אנשים במהלך חיי הם הודו כי הרגישו מנוכרים מהערב, רצו לרצות את הוריהם ובני משפחתם. הם עצמם חשו מנותקים והאירוע עבר לידם. הם בקושי אכלו, לא התפנו להתייחסו לכל מי שהגיע, עמדו לצד רב שלא הבינו מה הוא רוצה ועשו את כל זה כי "ככה מקובל בחברה". וככה זוגות זרמו עם הערב כי ההצגה הייתה חייבת להימשך.

  אודרי הפבורן בצילום מתוך הסרט "Funny Face". אילו עברה דרך הרבנות הייתה בוכה באמת

  "אני אומרת, רגע חבר'ה, היהודים החילונים לא צריכים להתבייש ולחפש את היהדות הדתית ברגעים הקובעים בחיינו", מספרת אילה שני, עורכת טקסי נישואין יהודים-חילונים כבר 7 שנים. "אנשים הם חילונים בכל מובן ופתאום בחתונה, ההחלטה החשובה אולי בחייהם, הם מתבטלים מול מסורת מאובנת ונענים לתכתיביה. כל הערכים שלהם נעלמים מול טקס שבלוני ואין לחלקם מושג על מי ומה. כי 'אמרו לנו' יגידו. כמו עדר כבשים צייתני אנשים הולכים בתלם בשביל תעודת נישואין כדי לכבד הורים ובני משפחה. חלק פיתחו חרדות לא מוצדקות, שאם יתחתנו בטקס לא דתי ילדיהם יחשבו ממזרים וחשים שאין להם ברירה. הרבנות מייצגת שלוחה של יהדות אורתודוקסית המשתלטת על תחומי חיים, על המעמד האישי לא משנה מה תפיסת עולמך. אבל אם מישהו חי בישראל, מדינת היהודים ומחובר למורשת שלו למה שלא ימצא את הדרך שלו לבטא אותה?".

  צילום: רון קדמי. עד שהרבנות תפריד בינינו

  העובדות העגומות מראות שישראל מכירה רק בטקסי נישואים בין גבר ואשה הנערכים על ידי רבנים אורתודוקסים ומוכרים מטעם הרבנות הראשית. אמנם בשנים האחרונות לא מעט עוקפים את הרבנות ועורכים חתונה אזרחית במקומות אסטרטגיים כגון קפריסין ופראג כשבחזרתם משרד הפנים ירשום אותם כנשואים. אם מדובר בזוג יהודי סטרייטי הרי שאם יתגרש יצטרl בכל זאת לעבור דרך הרבנות בשל ענייני הלכה. נראה שכל הנחלים מובילים למוסד השמרן שלא מיישר קו עם ערכי האדם החילוני: ליברליות, שוויון, חופש ביטוי, פעולה ומחשבה, אינדיבדואליות. דווקא סביב הנישואים זוגות נכנעים לעולם ערכי שלא מאפיין את חייהם כשאפשר לערוך טקס חילוני-יהודי לפי מידותיהם ולסכם חוזה אצל עורך דין. חתונה זה מסע פנימה ולא החוצה. הבעיה מתחילה בכך שבעיני הורים רבים זה הישג חייכם אם התחתנת ולכן הם רוצים להשוויץ מול כולם. מוכנים לבזבז הון בשביל רושם. רוב הזוגות מפרפרים את עצמם בהפקה גרנדיוזית כדי שהחברה תוכל למסגר אותם כמו תמונת חתונה. חלילה יהיו נפשות עצמאיות בשטח. טוב שבחבילות נופש של "הכל כלול" הרב לא נדחף למזוודה ונוסע לירח דבש עם הזוג.

  צילום דודי חסון: טוב שירח הדבש לא כולל את הרב

  הוריי התגרשו כשהייתי בת 11. לאף אחד מהם לא עניין אם אתחתן או לא. גדלתי מתוך מחשבה שאנשים יכולים לחיות ביחד כל עוד טוב ולהיפרד כשרע ואין סיבה שגוף חיצוני יעמוד בדרך. אין בעיה עם טקסים כשהם משקפים אותנו. ולמרות שאפשר לערוך חופה אישית וייחודית המותאמת לכם זוגות נוהרים להינשא כדת וכדין לפי רוח הרבנות, מוסד ארכאי שהוא הדבדבן בקצפת הרעילה. קשה לי להבין איך בעידן המודרני זוגות זורמים עם הרבנות כאילו זה היה רבע עוף. אם רוצים לכרוך את החיים באופן פורמלי אפשר לערוך חוזה עם תוקף משפטי ולידועים בציבור יש מעמד חוקי עם רוב הזכויות של זוג נשוי. אין צורך להתערבב עם אף גוף אחר שאינו זה שקם איתך בבוקר ונרדם איתך בלילה. אני יודעת שלעולם לא אכניס את הרבנות לחיי. גם בן זוגי גל מרגיש דומה. לא נהיה עוד שם וסטטיסטיקה עבור המדינה ביחסינו האינטימיים. לא נמלא טפסים, לא נענה לשאלות ולא נעמוד מול רב. בדיוק כמו שהוא לא מופיע בימי הולדת וחגים שלכם, אין צורך שיופיע בחופה.

  צילום: רון קדמי. את משקיעה בשמלה, אולם, די ג'יי אז למה לא בטקס עצמו?

  את אילה שני פגשתי לאחר שחבר משותף ידע שהיא מאמינה במה שאני מאמינה וכי זו סוגייה חשובה וראויה לקידום. כמוני, היא בעד להעצים את האשה ולא להקטינה ולהעניק לאדם אופציה המשקפת את אורח חייו, בחירותיו ואמונתו. סיפורה האישי טומן בתוכו את ההבנה על שני העולמות כמי שגדלה בבית דתי-מסורתי וחזרה בשאלה בגיל 18. "עזבתי את הדת לא כי הפסקתי להאמין באלוהות אלא כי אין קשר בין אמונתי לפרקטיקה של קיום מצוות שהופכת לכסות חיצונית עבור רבים. לא הסכמתי עם היחס לנשים כמו במשפט 'כבודה בת מלך פנימה' הדוחק נשים לקרן זוית ומכריח אותן להיות צנועות כדי שגברים יתעסקו בדברים החשובים. כשנכנסתי לעולם החילוני גיליתי לתדהמתי שכל מה שלימדו אותי, שהדתיים הם הערכיים, העמוקים והטהורים והחילונים ריקניים, שטחיים שרוצים רק סקס וסמים זה שקר. בעודך יודע 'אל תלך רכיל בעמך' יושבים כל שבת בבית כנסת ומרכלים בלי שליטה על כל מה שזז. ההתחסדות הפריעה לי. זה בסדר שאדם דוגל בערכים לחיים ולא תמיד מגשים אך אל תתיימר".

   

  צילום: אלכס סאלינס. אינכם פס יצור של סטטיסטיקות מהלכות בעדר

  כמה מהחילונים יעצרו וישאלו את עצמם, "למה אני פה ולמה עושה את זה ככה?". חלקכם נשואים, גרושים או רווקים. מיעוט מכם תהה מה יש למוסד זה לדחוף את עצמו לחייכם. לרבנות רצון לשלוט וליצור הפחדה. למשטר אתכם. לתת לך הרגשה שאם לא תעברו דרכה אתם תידפקו. תודה לאל, יש כמה שלא נכנעים "היה ברור שלא אעבור דרך הרבנות", אומרת דפנה שערכה עם בן זוגה טקס אצל אילה כשלשניהם זה פרק ב' בחיים "אם לא נרצה להיות ביחד אני לא צריכה את ההליך הגועלי הזה. עשינו הסכם ממון אצל עורך דין. ברור לי שהטקס שעשינו לא תופס בשום מקום אבל זה היה מרגש עבורנו ומשפחתנו". גם עבור דנה שעברה דרך אילה היה ברור שאין מקום בחייה לרבנות "לא רציתי הדרכת כלות ושאלות חטטניות מתי אני נוגעת בבעלי ושישלחו אותי למקווה. יש להם כזה מונופול. בן דודי התחתן עם רוסיה יהודיה ובמדינה נורמלית אין צורך להוכיח שאת יהודיה. עצוב לראות שבישראל מערימים כאלה קשיים".

  צילום: וינג שיה. אויש, למה הסכמתי לנסוע לעוד חתונה משמימה עם רב מרדים

  השיחה עם אילה גרמה לי להיזכר בפוסטים שהעליתי בעבר נגד התערבות הרבנות בחיינו. על ארוחת בוקר אני מגלה אשה חזקה שתתעמק רק על מה שהיא בקיאה בו. היא הספיקה בעברה להתחתן ולהתגרש ברבנות ושרדה כדי לספר. "האשה לא אומרת מילה בטקס" מספרת אילה, "הגבר מקדש אותה וקונה אותה והוא 'בעלה'. כשהתחתנתי ברבנות ב-92 קיבלתי עצה, 'אל תגידי שאתם גרים ביחד'. כשהרבנית שאלה על המחזור הציעו לי להגיד תאריך שהולך טוב עם תאריך החתונה כדי שאהיה בביוץ. אומרים 'תלכי למקווה' עם פתק. הייתי צריכה לעשות ישראבלוף. גיליתי שאני עם שמלה לבנה, הינומה מתחת לחופה וסטטיסטית בתוך טקס חיי".

  בשנים האחרונות זוגות נוטים לבחור עורכי טקסים מפורסמים אבל לא ברור לי למה ירצו מישהו שיגנוב להם פוקוס. איך מגיעים לזה בכלל, תהיתי בפני אילה, בוגרת לימודי פסיכולוגיה העוסקת למעלה מעשרים שנה בהנחיה ואימון להתפתחות אישית. היא התגלגלה לעיסוקה לפני שבע שנים כשפנה אליה זוג שהתחבר לנוכחות הבימתית, הכריזמה, העוצמה והרגישות. "זה מסמל את הדרך שבחרתי", היא מספרת, "אני לא מתכחשת למורשת או ליהדות. אני שואבת השראה ומשמעויות שהן אוניברסליות ומאמינה בהשקפת העולם החילונית. היה לי מאוד חשוב להכניס רוח זו למה שאני עושה ולהביא את ההיבט של בין אדם לחברו. לנו החילונים מותר לגשת למעיינות התרבות היהודית כמו לחובש הכיפה. זה מרגש לעצב עם הזוגות מה הם רוצים לומר ולעזור להחליט מי יברך אותם. עבורי זו שליחות. כמה זמן משקיעים בלבחור שמלה, אולם, די ג'יי ודווקא את החלק בשבילו התכנסנו, הטקס, מזניחים".

  צילום: גיא ארוש. דווקא ההכנה לקראת הטקס האלטרנטיבי גרמה למתחתנים להתעמק ביהדות

  הזוג הראשון שעבר דרכה מתברר, עדיין ביחד "הם הגיע אלי מתוך בחירה מודעת. לטקס הזמינו את הדוד ואשתו שנשואים למעלה משישים שנה שיברך, על רקע השקיעה הזוג המבוגר עמד יד ביד והקריא ולא נותרה עין יבשה. הטקס הופך ללב האירוע וכשיצאו משם ידברו עליו ולא על הפרחים או המוזיקה". פניתי ליואב כדי להבין את שיקוליו. "הרגשנו שאנחנו לא רוצים לערב ביחסינו האינטימיים מוסד כמו הרבנות שאנחנו מתנגדים להתנהלותו. במיוחד היחס לנשים והפוליטיזציה. עשינו טקס יהודי-מסורתי אך היה חשוב לנו שיהיה מקום שווה לבני הזוג ושלא יעלה עניין של קניין ובעלות על האשה. דווקא התהליך שעשינו לקראת הטקס, הלימוד העמוק בטכסטים הביא אותנו להבין יותר מאשר כל אלה ההולכים אוטומט לרבנות".

  צילום: דפנה בן נון. רק אל תשירו שאנחנו שניים מתחת לשמיים

  השליטה על חייכם אמורה להיות שלכם בלבד. אין שמחה גדולה בלפעול מלחץ או בורות ולכן תעצרו שנייה ותחשבו מה נכון לכם. אם תלכו לרבנות אז לפחות שתבינו את המשמעות אבל יש אלטרנטיבה ראויה. נזכרתי בביטוי של הדלאי למה: "דע את החוקים היטב כדי שתוכל לשבור אותם באופן אפקטיבי". תזכרו את זה בפעם הבא שתרצו לשבור את הכוס.

  הפוסט מקדם טקסי נישואים לזוגות יהודים-חילונים, זוגות מעורבים, זוגות מסורבי רבנות וזוגות חד מיניים שעורכת אילה שני.

  מקדישה לכם שיר שהייתי מתחתנת איתו עכשיו

   

  • חתונה
  • אהבה
  • זוגיות
  • נישואים
  • רבנות
  • זוגות
  • טקס
  • שמלת חתונה
  • אולם
  • די ג'יי
  • קפריסין
  • פראג
  • חופה
  • רב
  הירשמו במייל טודיי כדי לא לפספס את הפוסט הבא של מיס טומורו
  רשמו אותי לעדכונים במייל