Cover Photo: Lior Nordman
  מסורבי החיתון ברבנות: כשרים למסים, פסולים לחופה

  קשה לשכוח את הרגע ההיסטורי בו בית המשפט העליון בוושינגטון ביטל את החוק הפדרלי שמנע מזוגות הומו-לסביים את הזכויות הסוציאליות של זוגות הטרוסקסואליים. תמונות של גייז ולסביות מחובקים על רקע דגל הקהילה עם דמעות בעיניים גרמו להיזכר בכל הערכים העליונים: קבלה, חופש, סובלנות ושוויון. אמריקה הלכה בעקבות לא מעט מדינות בעולם שכבר מאפשרים נישואים חד מיניים. כמובן, נציגי הרבנות בישראל בטח נותרו מזועזעים ומלמלו "ווי זמיר, בושה וחרפה, חוטאים!". בנסיבות אחרות זה לא אמור להזיז לנו מה האחר חושב אך הבעיה היא שהרבנות היא השולטת הבלעדית מטעם המדינה בסוגיית המעמד האישי כאשר גייז ולסביות הם מסורבי חיתון דרכה. מפה העתיד לא נראה ורוד.

  לצערנו, גם ב-2013, רוח הקידמה לא עומדת לרדת על מדרגות הרבנות. והיא אפילו לא הבעיה כמו השליטה שניתנה לה. דת ומדינה נכרכו אחת עם השנייה כמו זוג נשוי ולדעתי עליהם להיפרד יפה. כחילונית גדלתי על ערכי חיה ותן לחיות. שכל האנשים שווים בלי הבדל דת, גזע ומין. בעולם חילוני אזרחים לא אמורים לקבל גזירות אנטי ליברליות. העיקר יודעים בארץ לאמץ מותגים מחו"ל אבל כשזה נוגע לרעיונות נאורים אנחנו מדשדשים מאחור. האם נזכה להיות עדים לרגע היסטורי כמו בוושינגטון?

  צילום: יוהאן אונגר. אנחנו עדיין לא רואים ורוד

  "קודם שמדינת ישראל תכיר בנישואים אזרחיים", אומרת אילה שני, עורכת טקסי חתונה חילוניים-אישיים בין היתר לגייז ולסביות ומנהלת זוגיות עם אשה, "בתכלס, הפסיקה באמריקה היא יותר דקלרטיבית מאשר מעשית כי בית המשפט העליון לא חייב את הרשויות להכיר בנישואים חד מיניים וכל מדינה יכולה לבחור, אך הוא קבע נחרצות את רוח הדברים. זה היה בשבילי יום של חג ושמחה שהמעצמה הגדולה בעולם מכירה בנאורות ושוויון. יש פה אמירה חברתית נחרצת ומול זה אני מסתכלת על המצב בישראל וחשה תסכול. מבחינת החוק האזרחי אנחנו די נאורים ויש פסיקות המאפשרות לזוג חד מיני לחיות חיים מספקים אבל אין הכרה רשמית מצד המדינה".

  צילום: מריאם סיצ'ינאבה. אי שם באופק מסתתר דבר חמקמק הנקרא תקווה

  "כמו שהרבנות לא מכירה בנו גם לנו קשה להכיר בגוף הארכאי והישן הזה" אומר תומר אנגל, 29 שהתחתן אזרחית לפני כשנה וחצי בניו יורק עם בחיר לבו אסי לוי. ולאחר מכן ערכו טקס מרגש בארץ שאותו ערכה אילה. "אני פשוט לא רוצה שהרבנות תהיה הגוף שמסמיך נישואים. בהתחלה בכלל לא רצינו טקס כי אנחנו אנשים מופנמים אבל אחר כך הרגשנו צורך להראות שזה אפשרי. מצאנו עם אילה, שהייתה קשובה לנו, את הפורמט שהתאים וכתבנו את סיפור חיינו. ישנה התקדמות בשנים האחרונות אך יש כל כך הרבה מה לעשות. אימוץ זה בלתי אפשרי וכעת התחלנו תהליך פונדקאות ומבחינת המדינה אין לנו זכויות. עצוב לי לראות עסקנים פוליטיים מדכאים רפורמות הדוגלות בשוויון. אם יכולתי להתחתן במדינה שלי הייתי אזרח שווה זכויות".

  צילום: אלן וון אנוורת'. עסקנים פוליטיים מדכאים רפורמות הדוגלות בשוויון

  צילום: מריאם סאצ'ינאבה. למה אנשים לא יכולים לחיות כפי שהם?

  הם לא לבד. רבים שמעו על תלאותיהם של אלה הנאלצים להוכיח את יהדותם בפני הרבנות. מיהו יהודי? שאלה טובה. אלה אנשים הגדלים כיהודיים ישראלים, משלמים מיסים, משרתים בצבא וכשהם באים למצות את זכותם להתחתן הרבנות אומרת "לא" והם חשים כאזרחים סוג ב'. אז מה, המדינה יודעת לגבות מהם חובות כמו לאחרים אבל לא להעניק את אותן זכויות? זה לא פחות ממקומם. התסכול שלהם עצום וחלקם נקלעים למצוקה אמיתית. שמעתי סיפורים על איך נשלחו להביא מסמכים מסוף העולם ואם שקלו להתגייר בשיטה האורתודוקסית הבינו שזה תהליך ארוך, סיזיפי עם גינונים דתיים. הרבה מהם מוותרים.

  צילום: עמיר צוק. בני אדם נולדו שווים. ללא הבדל דת, גזע ומין. מתי יפנימו את זה כבר

  יותר יותר מסורבי חיתון ברבנות פונים לעורכי טקסים אלטרנטיביים. "זו הזדמנות לבנות טקס שמעביר סובלנות וקבלה ויש פה אלמנט של התעלות הרוח", אומרת אילה בגאווה, "אדם מרגיש מחובר לנאורות, לחופש, לכבד אדם על מי שהוא. יש פה אקט של הכרה חברתית. אני יוצרת הזדמנות לזוג המתחתן לבנות טקס לפי טעמו וסגנונו וניתן לשלב אלמנטים מהמסורת היהודית ולא משנה אם מדובר בלסביות וגייז. הקהל שעומד מקשיב וחווה את המחוייבות. ברוב המקרים ההורים מקבלים ומפרגנים. גם הקהל המבוגר יותר, הדור השמרני, רואה זאת וחוויית ההשתתפות שווה אלף מילים".

  צילום: מריאם סיצ'ינאבה. מעניין שבתנ"ך אין איסור מפורש על קיום מין בין נשים אך כן על גברים

  ישראל מוצגת כמדינה דמוקרטית ומתקדמת אך בפועל מתנדנדת בין בורות לנאורות, שמרנות למודרניות, אטימות לפתיחות. נראה שחייה של אילה מגשרים בין עולמות. בעבר הייתה דתיה וחזרה בשאלה. היא הספיקה להתחתן ולהתגרש מגבר, איתו יש לה בן וב-12 השנה האחרונות היא וזוגתה מגדלות תאומים במשמורת משותפת יחד עם זוג אבות. זה עובד לה חלק. "ביום יום אני חיה במדינת ת"א בלי לנפנף דגל, בקהילה שמקבלת את זה ולא מרימה גבה". סיפורה מעורר השראה לזוגות רבים שהיא מחתנת ובצדק. נוצרו עם השנים כל כך הרבה מודלים משפחתיים חדשים והמדינה חייבת להכיר בהם.

  צילום: אלן וון אנוורת'. קיימים כל כך הרבה מודלים של משפחתיות. הגיע זמן שדת ומדינה יתגרשו כבר

  "מבחינת הרבנות עניין הגייז והלסביות לא אמור להיות קיים", מסבירה לי אילה, "ההלכה היהודית רואה יחסים חד מיניים כחטא, עוון, משהו שאלוהים מגנה אותו ומכאן ברור שלא מכבדים. אגב, התנ"ך לא אוסר על מין בקרב לסביות. האיסור על מין הומוסקסואלי מופיע בספר ויקרא פרק י"ח פסוק כ"ב: 'ואת זכר לא תשכב משכבי אישה. תועבה היא' ובפסוק נוסף בספר ויקרא, פרק כ' פסוק י"ג: 'ואיש אשר ישכב את זכר משכבי אישה תועבה עשו שניהם מות יומתו, דמיהם בם'. טענת היהדות האורתודוקסית היא שאם היהודים לא יתחתנו לפי ההלכה יגרם קרע בעם. זו שטות כי ממילא קיים פילוג ואדם חרדי לא יתחתן עם חילוני. היום בחברה הדתית יש אפילו תנועה שהיא נגד תפיסה זו. יש לא מעט לסביות והומואים דתיים שלא רוצים לוותר על אורח חייהם בטענה ש'אם אלוהים נגד זה איך ברא אותנו?'. אני מאמינה שנטיה מינית היא מולדת והסביבה מכתיבה לך אם תבטא אותה. כשסיפרתי לאבא שלי בן ה-85, שהכי מקבל אותי, שאני חיה עם בת זוג הוא ענה 'אצלנו בפולניה לא היה אף אחד כזה' ועניתי 'צר לי לאכזב אותך. הם היו, אך פשוט לא יכולים היו לחיות בחוץ".

  הפוסט מקדם טקסי נישואים לזוגות יהודים-חילונים, זוגות מעורבים, זוגות מסורבי רבנות וזוגות חד מיניים שעורכת אילה שני. בצילום: עם הזוג תומר ואסי

  לפחות יש נקודה ורודה בכל הסאגה: כשזוגות גייז ולסביות שמתחתנים בחו"ל חוזרים לארץ הם אמנם נרשמים במשרד הפנים כנשואים אבל מאחר והרבנות לא מכירה בהם אם חלילה יתגרשו, לא יצטרכו בניגוד לחילונים יהודים סטרייטים לעבור דרך המוסד הארכאי. "אותי לא מעניין שהרבנות תתיר לזוג גייז או לסביות להתחתן", אומרת לבסוף אילה, "אני לא מצפה מהדת לוותר על העמדות שלה אבל שתהיה לגייז ולסביות הזכות לחיות לפי נטייתם ולקבל את כל ההטבות במדינה דמוקרטית וכי הרי דמוקרטיה היא מושג חילוני".

  והנה הפט שופ בויז. בזמנו ניתח ב-89' את הקליפ הזה באופן מדוייק כתב ה"רולינג סטון", ג'ים פרבר שטען: "הווידאו הוא דוגמה לניצול לרעה של סקס הומוסקסואלי על ידי המיינסטרים בשנות ה-80, כפי שבא לידי ביטוי בפרסומות של קלווין קליין ובסרטים כמו "אהבה בשחקים". למרבה הצער, Domino Dancing אינו כן, מתגרה בעולם הסטרייטי עם תמונות שהוא לא היה יכול להכיר בהן, ולאחר מכן הכפיל את הדיכוי בהסתרת הביטוי ההומוסקסואלי בארון.

   

   

   

  • יסמין לוי
  • אהבה
  • נשיא ארצות הברית
  • ישראל
  • זוגיות
  • לסביות
  • אמריקה
  • בית המשפט העליון
  • חתונות
  • גייז
  • אובמה
  • הרבנות
  • ניוו יורק'
  • נאורות
  • שוויון זכויות
  • סובלנות
  • ורוד
  • פט שופ בויז
  • אילה שני
  • טקסים אלטרנטיביים
  • yasmine levi
  הירשמו במייל טודיי כדי לא לפספס את הפוסט הבא של מיס טומורו
  רשמו אותי לעדכונים במייל